Facebook open

Miła wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą jeść ryb z powodu alergii: jest już na to rozwiązanie – specjalna szczepionka! A opracowali ją polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Już wkrótce będzie dostępna dla pacjentów.

Często piszemy, że ryby należy jeść, m.in. ze względu na wysoką zawartość korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3 czy też witamin A, D, E. Niestety, u niektórych osób ryby wywołują silne reakcje alergiczne. Polscy naukowcy badali, jak można temu zapobiec. Dotąd nie można było podawać szczepionek z alergenem ryb, bo przykre objawy wywoływały nawet jego śladowe ilości. Naszą ideą była taka zmiana cząsteczki alergenu (...), aby zachować jej zdolność do wywoływania tolerancji, ale by pozbawić ją zdolności uczulającej, zdolności wywoływania objawów ubocznych"  tłumaczy prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Naukowcom udało się to osiągnąć i już wkrótce pierwsi pacjenci (na razie w łódzkiej Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego) będą mogli zostać zaszczepieni.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

baner CACI

Nowy, interaktywny EDEN

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA Awards

Phytomer 300x300

 

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz