Facebook open

Bezpieczny Hotel nad jeziorem.

Kiedyś, mówiąc „bezpieczny hotel”, mieliśmy na myśli obiekt stosujący się do zasad BHP. Dzisiaj wyrażenie to nabrało nowego znaczenia. W którym hotelu poczujesz się bezpiecznie?

Właściwie każdy hotel, który wznowił działalność po przestoju związanym z koronawiruem, to dzisiaj Bezpieczny Hotel. A przynajmniej taki powinien być. Decydując się na otwarcie, jego właściciele i pracownicy mają bowiem obowiązek przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny i nowych wytycznych GIS . Dzięki otwarciu hoteli i innych obiektów noclegowych, w których w trosce o zdrowie gości oraz pracowników wdrożono specjalne procedury bezpieczeństwa, znów możemy podróżować po Polsce.

Jesteśmy spragnieni wyjazdów. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne etapy odmrażania gospodarki, które umożliwią nam swobodne podróżowanie i spędzanie czasu zgodnie z własnymi upodobaniami. Potrzebujemy wyrwania się z czterech ścian, oderwania od codzienności, odstresowania, kontaktu z naturą i powrotu do normalności. Ale zmieniły się nasze priorytety. Poczucie bezpieczeństwa – rozumiane jako bezpieczeństwo zdrowotne – i związane z tym działania minimalizujące ryzyko zakażenia wirusami, odgrywają znacznie ważniejszą rolę niż dawniej.

BEZPIECZNY HOTEL TO BEZPIECZNY GOŚĆ

Przymiotnik bezpieczny odmieniany jest dzisiaj przez wszystkie przypadki w każdej dziedzinie życia, w tym również w odniesieniu do turystyki, podróży i hoteli. Czym jest więc dzisiaj wspomniany w tytule Bezpieczny Hotel?

Bezpieczny Hotel to Bezpieczny Gość. hotel, w którym oprócz przepisów BHP i prawa pracy, restrykcyjnie podchodzi się do kwestii czystości i higieny (z doświadczenia wiemy, że w praktyce różnie to wygląda). Internet i social media od wielu lat są sprzymierzeńcami gości, a hotelarze muszą się liczyć z ich opiniami i ocenami, które wystawiane są on-line i z prędkością światła docierają nie tylko do znajomych, ale też do wielu innych potencjalnych klientów. Teraz obiekty będą musiały postarać się jeszcze bardziej, wprowadzając podwyższone standardy w dziedzinie higieny. Higiena i czystość to dziś absolutny priorytet w bezpiecznym hotelu. Nowe standardy wzbudzają zaufanie gości, zwiększają ich poczucie bezpieczeństwa i nakłaniają do powrotu.

Bezpieczny Hotel to taki, w którym przestrzega się wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i GIS, a czasem robi nawet dużo więcej..., a swoich gości informuje o wszystkich tego typu poczynaniach, by przełamać ich opory i zapewnić, że mogą czuć się bezpiecznie. Bezpieczne hotele do dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni wykorzystują najróżniejsze technologie: ozonowanie, lampy UV, fumigację, czy inne nowoczesne rozwiązania stosowane m.in. w NASA i Pentagonie (Hotel Arłamów). By zapewnić gości o poważnym podejściu do czystości, hotele „opowiadają” im o regularnej wymienianych, czyszczanych i dezynfekowanych filtrach w wentylatorach i klimatyzatorach. Wprowadzają też własne dodatkowe procedury (niewymagane przez GIS), jak np. bezdotykowe mierzenie temperatury również gościom (Hotel Arłamów w Bieszczadach, Zamek Topacz pod Wrocławiem), bezdotykowy check-in (Modrzewie Park Hotel), pieczętowanie pokoi przygotowanych dla kolejnych gości (sieć Hilton), 24-godzinny odpoczynek pokoi (Hotel Nawigator w Szczawnicy). Niektóre udogodnienia zamieniane są w dodatkowe atrakcje, jak np. możliwość skorzystania z koszy piknikowych zamiast klasycznych posiłków w Zamku Karpniki nieopodal Jeleniej Góry.

Goście pytani, czy zgadzają się na te procedury i czy nie przeszkodzą im w spędzeniu udanego i bezstresowego urlopu, odpowiadają, że „dopóki procedury te nie godzą w naszą godność, a ich celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa nam wszystkim, nie mamy nic przeciwko”. Choć często dodają, że nie chcieliby – na ile to tylko możliwe – żeby na każdym kroku przypominano im, że koronawirus czai się za rogiem – bo to nie sprzyja relaksowi. „Nie unikniemy pracowników i gości w maseczkach (przynajmniej do czasu ich odwołania) – ale do tego przyzwyczailiśmy się już na ulicach. Dobrze byłoby jednak, żeby inne procedury były dyskretne i nieuciążliwe. Do nich też z czasem się przyzwyczaimy”.

Bezpieczny Hotel Zamek Karpniki

BEZPIECZNE HOTELE W POLSCE

Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania. Aż 30 proc. planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy w ciągu kilku najbliższych tygodni. 87 proc. z nich preferuje podróże po Polsce. Z przyczyn oczywistych są one póki co ciągle łatwiejsze i bezpieczniejsze, co daje szanse obiektom noclegowym na odrobienie strat.

My też w ramach akcji #PolskaCzekaNaCIEBIE zachęcamy turystów do spędzania wakacji i weekendów w Polsce, do zwiedzania polskich zabytków, korzystania z najciekawszych atrakcji w naszym kraju oraz z bogatej bazy noclegowej, która błyskawicznie dostosowuje się do nowych warunków. Zachęcamy też do pełnych relaksu pobytów w obiektach SPA & wellness. Każdy hotel otwarty na nowo to Bezpieczny Hotel. Wprawdzie z basenów, saun, pełnej oferty SPA czy sal fitness ciągle jeszcze nie można swobodnie korzystać, ale to się niedługo zmieni. Poza tym w wielu obiektach jest możliwość rezerwowania tych przestrzeni na określoną godzinę na wyłączność.

Do akcji #PolskaCzekaNaCIEBIE przyłączyło się wiele Bezpiecznych Hoteli, którym – podobnie jak nam – leży na sercu promocja Polski i przywrócenie ruchu turystycznego w naszym kraju. Hotele, które funkcjonują według nowych procedur opracowanych na podstawie wytycznych GIS oraz WHO to m.in.:

# Bezpieczny Hotel pod Warszawą – Hotel Afrodyta Business & SPA w Radziejowicach. Butikowy hotel tworzony przez ludzi z pasją, od zawsze ceniony przez gości za czystość, indywidualne podejście do klientów i obsługę.

# Bezpieczny Hotel w Gdyni – Quadrille Hotel & SPA. Jako obiekt butikowy, a do tego dedykowany dorosłym, z natury wyróżnia się kameralnością i przestronnością, zapewnia więc gościom komfort i bezpieczeństwo.

# Bezpieczny Hotel w Zakopanem – Nosalowy Dwór Resort & Spa i Nosalowy Park Hotel & Spa, to rozległe resorty zapewniające gościom bezpieczeństwo, mnóstwo atrakcji oraz – mimo aktualnej sytuacji – spokojny i komfortowy pobyt. W pakietach wakacyjnych wprowadzono elastyczne warunki anulacji rezerwacji umożliwiające bezkosztową rezygnację z przyjazdu do 7 dni przed planowaną datą pobytu.

a także:

# Bezpieczny Hotel w Karpnikach – Zamek Karpniki nieopodal Jeleniej Góry. 20 pokoi w przestronnym zamku zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Szansa spotkania innych gości na zamkowych korytarzach jest naprawdę niewielka, co zwiększa bezpieczeństwo gości i obsługi. A wokół 140 ha terenu zielonego, który zapewnia gościom odpowiedni dystans od innych osób, a jednocześnie pozwala na wyciszenie się i relaks na łonie natury bez wyrzeczeń.

# Bezpieczny Hotel w Czorsztynie – Hotel Kinga u stóp Pienin i Gorców. Czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany w okolicy, zapewniającej wyjątkowo czyste powietrze i dający duże możliwości aktywnego wypoczynku.

# Bezpieczny Hotel w Kliczkowie – Zamek Kliczków nieopodal Bolesławca w woj. dolnośląskim. Ze względu na duże przestrzenie, nie ma obaw o zbyt dużą liczbę osób skupiających się w jednym miejscu. Zamek posiada rozległą powierzchnię rekreacyjną i duży park (4 ha). Tutaj każdy gość będzie czuł się komfortowo, mając możliwość spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

# Bezpieczny Hotel w Szczawnicy – Hotel Nawigator *** Obiekt zlokalizowany w otoczeniu Parku Zdrojowego, z widokiem na Pieniny. Dla gości przygotował rabaty za pobyty powyżej 3 dni (nawet 20% przy 6 noclegach) w ofercie Dłużej = Taniej.

– Modrzewie Park Hotel ***** – Luksusowy, butikowy obiekt o pięciogwiazdkowym standardzie przygotowuje się na przyjęcie gości od 10 czerwca. Kameralny, położony u stóp Pienin zapewnia bezpieczeństwo i usługi na najwyższym poziomie.

# Bezpieczny Hotel na Mazurach – Hotel Ognisty Ptak *** w Węgorzewie. Największym atutem obiektu jest jego ulokowanie, w samym sercu zielonych płuc Polski, a także posiadanie domków, które idealnie sprawdzą się w obecnej sytuacji.

– Zalesie Mazury Active SPA w Barczewie. Rozległy teren nad jeziorem z dużą ilością atrakcji i możliwością spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można tu mieszkać również w domkach, zapewniających odosobnienie.

# Bezpieczny Hotel na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Poziom 511 Design Hotel & SPA w Podzamczu. Butikowy i kameralny obiekt (42 pokoje) położony z dala od zgiełku miasta, wśród skał i zieleni, oddalony od innych zabudowań.

# Bezpieczny Hotel w Polanicy-Zdroju – Villa Alina Medical&SPA ****. Położony tuż przy Parku Zdrojowym w uzdrowisku, butikowy obiekt medical SPA zapewnia kameralną atmosferę i uzdrowiskowy klimat.

# Bezpieczny Hotel pod Wrocławiem – Zamek Topacz Resort & Art SPA w Ślęży. Przestrzeń, oddalenie od dużych skupisk ludzkich i kameralne budynki z pokojami hotelowymi to atuty, które nabrały szczególnego znaczenia w nowej rzeczywistości.

 Polityka bezpieczeństwa - Modrzewie Park Hotel SPA

GDZIE CZUJEMY SIĘ BEZPIECZNIE?

Z ruchu na platformach rezerwacyjnych i w wyszukiwarkach obiektów noclegowych wynika, że znacząco wzrosło zainteresowanie mniejszymi miejscowościami, a wśród obiektów noclegowych – ośrodkami, które gwarantują dystans społeczny. Do tych ostatnich należą m.in.: gospodarstwa agroturystyczne gwarantujące niewielką liczbę gości, domki letniskowe zapewniające odosobnienie, butikowe hotele z małą liczbą pokoi czy rozległe resorty zapewniające możliwość spędzania czasu z dala od innych. Szukamy miejsc, w których nie będzie tłumów. Omijamy też miejsca mało znane, nie decydujemy się na nowości o niepotwierdzonej renomie, nie eksperymentujemy. Chętnie wybieramy miejsca kameralne, które dobrze się nam kojarzą, ale oczekujemy od nich, że będą spełniały wszystkie nowe wymogi sanitarne.

– Nie zamierzamy rezygnować z letniego wyjazdu. Szukając bezpiecznego hotelu na wakacje z dziećmi, bierzemy pod uwagę ośrodki, w których już byliśmy, najlepiej nam się kojarzą, pamiętamy, że były czyste, schludne i miały miłą obsługę – opowiada nasza czytelniczka, Joanna Nieśpielak, która jak co roku planuje wyjazd z rodziną do hotelu SPA, najlepiej z basenem. – Sprawdzamy też, w jaki sposób hotel dostosował się do aktualnych wymogów bezpieczeństwa zdrowotnego i w jaki sposób o tym informuje gości. Poważne potraktowanie tematu jest dla nas gwarancją, że na miejscu będziemy czuć się bezpiecznie, bo nie spotkamy się z ignorowaniem procedur. Mamy nadzieję, że do wakacji będą też czynne baseny, bo dzieci nie wyobrażają sobie wakacji bez tego.

CZY BEZPIECZNY HOTEL TO HOTEL CERTYFIKOWANY?

Z badań przeprowadzonych w kwietniu przez Polską Organizację Turystyczną na reprezentatywnej grupie ponad 1000 respondentów wynika, że wśród najważniejszych czynników branych pod uwagę przez turystów przy organizacji wyjazdów pojawił się ten związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych. Fakt ten ważny jest dla 82 proc. turystów, w tym dla połowy z nich (41 proc.) jest bardzo ważny.

W sieci pojawiły się setki wpisów z hasłem „bezpieczny hotel”. Pojedyncze hotele i całe sieci hotelowe tworzą nowe kodeksy i procedury, definiują na nowo normy czystości, uwzględniając aktualne wytyczne GIS. A wszystko po to, żeby przekonać gości, że będą u nich bezpieczni. Coraz częściej mówi się też o higienicznej certyfikacji, która zagwarantuje gościom i pracownikom poczucie bezpieczeństwa i potwierdzi przestrzeganie przez obiekty odpowiednich norm bezpieczeństwa i protokołów utrzymania czystości. Nie brakuje firm, które próbują zarobić na koronawirusie, oferując hotelom i obiektom gastronomicznym płatną certyfikację, a nawet udział w konkursach higienicznych:).

Jak więc pogodzić potrzebę gości i nie narażać hoteli, już teraz borykających się z problemami finansowymi, na dodatkowe koszty? Odpowiedzią wydaje się powierzona Polskiej Organizacji Turystycznej dwuetapowa certyfikacja hoteli i obiektów noclegowych. POT przeprowadzi ją we współpracy z Regionalnymi i Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi. Certyfikacja jest dobrowolna i bezpłatna, o czym zapewnia Robert Andrzejczyk, prezes POT. Pierwszy etap polega na autocertyfikacji – czyli wypełnieniu ankiety potwierdzającej spełnianie określonych wymogów (zgodnych z wytycznymi GIS). Po akceptacji ankiety przez POT obiekt otrzyma certyfikat „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Drugim etapem będzie weryfikacja. Losowo wybierane obiekty będą kontrolowane przez przedstawicieli LOT-ów, ROT-ów lub POT-u. Ten etap również jest bezpłatny. Jeśli jednak podczas kontroli stwierdzone zostaną uchybienia sanitarne, obiekt straci możliwość używania certyfikatu i dopiero po wprowadzeniu działań naprawczych i ponownym przejściu kontroli (tym razem już na koszt obiektu), będzie mógł ponownie używać znaku „Obiekt bezpieczny higienicznie”.

Dodatkowym atutem udziału w programie jest przewidziane przez Polską Organizację Turystyczną wsparcie marketingowe dla obiektów zarejestrowanych w programie. Kampania promocyjna ma być prowadzona na rynku krajowym, a także na rynkach zagranicznych.

Obiekt bezpieczny higienicznie POT

BEZPIECZNY HOTEL, A BEZPIECZEŃSTWO FINANSOWE

Dla gości równie ważne jak bezpieczeństwo zdrowotne jest też bezpieczeństwo finansowe. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, trudno przewidzieć przyszłość, więc możliwość bezpłatnej rezygnacji z rezerwacji jest niezwykle istotna. Dlatego Bezpieczny Hotel to też taki, który daje gościom poczucie bezpieczeństwa finansowego. Przykładowo Nosalowy Dwór Resort & Spa i Nosalowy Park Hotel & Spa w Zakopanem w pakietach wakacyjnych wprowadziły elastyczne warunki anulacji rezerwacji, umożliwiające bezpłatną rezygnację z przyjazdu do 7 dni przed planowaną datą pobytu. Termin rezerwacji można też przełożyć na inny okres lub otrzymać voucher do wykorzystania z ustalona datą realizacji. Każde zapytanie gościa traktowane jest elastycznie i indywidualnie. Przy rezerwacji pobytu w każdym hotelu warto o to dokładnie dopytać.

SPRAWDŹ, JAKIE PROCEDURY CZEKAJĄ NA CIEBIE W HOTELACH

BEZPIECZNE SPA W CZASACH KORONAWIRUSA

Już wkrótce... #BezpiecznyBasen, #BezpiecznyAquapark